آموزش رایگان | شروع آموزش رایگان مدیریت زمان

سبد خرید

ماتریس آیزنهاور: راز اولویت‌بندی وظایف در سال جدید

ماتریس آیزنهاور و اولویت بندی کارها

زمان یکی از ارزشمندترین منابع شما است و بسیاری از شما که از اهمیت مدیریت زمان آگاه هستید، برای آموزش مدیریت زمان موثر تلاش می کنید. با وجود وظایف بسیار زیادی که باید انجام دهید، و چالش زندگی کردن در دنیای سرشار از تغییر امروز بدون مدیریت زمان به اهداف خود نخواهید رسید. ماتریس آیزنهاور یک ابزار مدیریت زمان است که می تواند به شما کمک کند وظایف خود را اولویت بندی کنید و از زمان خود نهایت استفاده را ببرید.

ماتریس آیزنهاور چیست و از کجا می‌آید؟

ماتریس آیزنهاور، که به عنوان ماتریس مهم-فوری نیز شناخته می شود، توسط رئیس جمهور سابق ایالات متحده، دوایت دی. آیزنهاور ساخته شده است. ماتریس وظایف را بر اساس فوریت و اهمیت آنها دسته بندی می کند و به شما امکان می دهد آنها را بر اساس آن اولویت بندی کنید. در اینجا نحوه کار آن آمده است:

ماتریس آیزنهاور و اولویت بندی کارهای

آموزش مدیریت زمان با ماتریس آیزنهاور

ربع اول ماتریس آیزنهاور

وظایف مهم و فوری. این وظایف نیاز به توجه فوری دارند و انجام آن‌ها در اولویت اول قرار می‌گیرد. بسیار مهم است که وظایف مهم و فوری یا مهم و ضروری را در اولین فرصت انجام دهید. چرا که تاثیر بسیار زیادی روی آینده و زندگی شما دارند.

ربع دوم ماتریس آیزنهاور

کارهای مهمی که انجام‌شان فوری نیست. این وظایف مهم هستند اما در انجام آن‌ها مسئله زمان مطرح نیست. آنها نیاز به برنامه ریزی و آمادگی دارند و می توانند تأثیر قابل توجهی بر اهداف بلند مدت شما داشته باشند. مثلاً یادگیری هوش مصنوعی و آشنایی با استفاده از آن اکنون یک کار مهم و غیر فوری است. ولی شاید یکسال بعد این کار ضرورت پیدا کند.

پس اگر اکنون استفاده از هوش مصنوعی را یاد بگیریم بدون شک در آینده نسبت به افراد دیگر پیشرو تر و موفق تر خواهیم بود.

ربع سوم ماتریس آیزنهاور

کارهایی که انجام شان فوری است، اما اهمیت زیادی ندارد. این وظایف اغلب حواس پرتی و وقفه هایی هستند که می توانند بهره وری شما را از کاهش دهند. این کارها را باید به افراد دیگر بسپاریم. مثلاً اگر پول کافی داریم و می‌خواهیم سایت شخصی خودمان را مثل سایت استاد بابک نیک نژاد داشته باشیم، می‌توانیم به جای اینکه ۳ تا ۶ ماه را صرف آموزش طراحی سایت کنیم، آن را به یک متخصص بسپاریم.

ربع چهارم ماتریس آیزنهاور

کارهای غیر فوری و غیر مهم. این وظایف اغلب وقت تلف کردن هستند و ارزش کمی دارند. آنها باید تا حد امکان حذف یا به حداقل برسد. کارهایی مثل چک کردن اینستاگرام، غیبت کردن، معاشرت با افراد منفی نگر و …

ماتریس آیزنهاور با دسته‌بندی وظایف به چهار ربع، به شما کمک می‌کند وظایف خود را اولویت‌بندی کنید و درباره نحوه تخصیص زمان خود تصمیم‌گیری آگاهانه‌ داشته باشید.

برخی از مزایای استفاده از ماتریس آیزنهاور

افزایش بهره وری:

با تمرکز بر کارهای ضروری و مهم، می توانید از تعلل دوری کنید و از زمان خود نهایت استفاده را ببرید. این کار به افزایش بهره وری شما کمک می‌کند و باعث می‌شود به اهداف خود دست پیدا کنید. به عنوان مثال تولید محتوا برای یک کسب و کار سنتی، جزو کارهای مهم و غیر فوری است. اگر از هم اکنون روی آن سرمایه گذاری کنید در آینده می‌توانید درآمد بسیار بالایی از طریق وبسایت و فضای آنلاین داشته باشید.

تصمیم گیری بهتر:

ماتریس آیزنهاور به شما کمک می کند تا در مورد نحوه تخصیص زمان خود تصمیمات بهتری بگیرید. با دسته‌بندی وظایف بر اساس فوریت و اهمیت آن‌ها، تصمیم‌گیری آگاهانه‌ای در مورد اینکه چه چیزی را ابتدا باید انجام دهید و چه مواردی را واگذار کنید یا حذف کنید، خواهید داشت.

این موضوع شوخی بردار نیست. با توجه به حجم زیاد کارهایی که در کسب و کار و خانواده و سایر جنبه‌های زندگی انجام می‌دهیم اگر بتوانیم ماتریس آیزنهاور را در تمام کارهای خودمان مورد استفاده قرار دهیم بدون شک موفقیت‌های ما بزرگتر و بیشتر خواهد شد.

بهبود مدیریت زمان:

ماتریس آیزنهاور یک ابزار مدیریت زمان است که می تواند به شما کمک کند زمان خود را به طور موثرتری مدیریت کنید. با اولویت‌بندی کارها بر اساس فوریت و اهمیت آن‌ها، می‌توانید برنامه‌‌ریزی درست و حساب شده‌ای داشته باشید، که برای شما کارآمد باشد و از سردرگمی خود جلوگیری کنید.

در پایان، ماتریس آیزنهاور یک ابزار قدرتمند مدیریت زمان است که می تواند به شما کمک کند وظایف خود را اولویت بندی کنید و از زمان خود نهایت استفاده را ببرید. با دسته بندی وظایف به ربع فوری و مهم، نه فوری اما مهم، فوری اما نه مهم، و نه فوری و نه مهم، می توانید تصمیمات آگاهانه ای در مورد نحوه تخصیص زمان خود و دستیابی به اهداف خود به نحو احسن اتخاذ کنید.

دعوت به اقدام

لطفاً همین الآن در بخش نظرات همین صفحه کارهای امروز خود را بنویسید و به کمک ماتریس آیزنهاور آنها را اولویت بندی کنید.

بابک نیک نژاد وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *