آموزش رایگان | شروع آموزش رایگان مدیریت زمان

سبد خرید

چگونه انرژی روزانه خود را افزایش دهیم؟ ۱۳ روش اثبات شده

انرژی روزانه

همانطور که اتومبیل ویا هر وسیله نقلیه، برای حرکت به سوخت نیاز دارد، بدن انسان نیز برای حرکت و پویایی به انرژی نیازمند است. هرچه سطح انرژی روزانه ما بیشتر باشد، توان بیشتری برای حرکت و تلاش خواهیم داشت. پس نیروی محرکه مهم و کارآمد برای حرکت و زندگی، انرژی است. فرض کنید که یک اتومبیل بوگاتی مدل 2021 در پارکینگ منزل خود دارید.
این اتومبیل تازه از کمپانی ترخیص شده است و برق لاستیک های آن درخشندگی زیادی دارند. هنوز پوشش پلاستیکی صندلی ماشین دست نخورده است. بوی نویی و تمیزی نیز به مشام شما می رسد. و شما از داشتن آن غرق لذت هستید. شما با خوشحالی سوار آن می شوید که اولین تجربه شیرین بوگاتی سواری را داشته باشید. اما هرچه استارت می زنید ماشین روشن نمی شود. واقعا چرا این اتفاق افتاده است؟
سوخت اتومبیل با خریدن و دادن مقداری پول به راحتی به دست می آید. اما انرژی کافی و مورد نیازروزانه ما از کجا باید تامین شود؟ خوب کاملا مشخص است که سوخت بدن ما با سوخت اتومبیل تفاوت های فاحشی دارد. این انرژی از چند ناحیه باید تامین شود. به خاطر اهمیت این موضوع دراین مقاله شما را با دانستنی ها ی مهمی درمورد انرژی مورد نیاز روزانه انسان ها آشنا خواهیم کرد.

در مقاله افزایش انرژی روزانه می‌خوانیم:

انواع انرژی کدامند؟
برای افزایش انرژی روزانه چه بخوریم؟
چگونه انرژی روزانه را به دست بیاوریم؟
چه کسی درتامین انرژی روزانه به ما کمک خواهد کرد؟
بهترین مواد تامین کننده انرژی روزانه کدامند؟
انجام چه کارهایی باعث بالابردن سطح انرژی دربدن می شود؟
چه مواردی انرژی ما را کم می کند؟
و…

انواع انرژی

انواع انرژی

انواع انرژی

انرژی ها بردونوع اند. نوع اول انرژی مفید و کارساز که انرژی سفید یا مثبت هم نامیده می شود. که از راه صحیح و اصولی وارد بدن می شود و تداوم دارد. این انرژی دربدن ماندگاری بیشتری دارد وهیچ زیانی برای ما ندارد.
نوع دوم انرژی های سطحی و موقت که انرژی سیاه یا منفی هم نامیده می شود. این انرژی زودگذر، که با استفاده از برخی نوشیدنی ها و مواد افیونی حاصل می شود، از بدترین نوع انرژی ها هستند. انرژی و حالت خوشی و سرمستی که این مواد به وجود می آورند نه تنها سالم و کارآمد نیستند بلکه باعث رخوت پس از ازبین رفتن اثر مواد، درانسان می شوند. و دوم این که دراکثر اوقات باعث ایجاد اعتیاد درمصرف کننده نیز می شوند. اگر تا بحال سری به فروشگاههای ورزشی زده باشید انواع مختلف پودرها و داروهای مکمل و انرژی زا را خواهید دید. باید بگویم که این ها نیز داروهای سریع الاثرو معمولا مضر هستند و ما هیچ وقت آن ها را به شما توصیه نمی کنیم.
پس چگونه انرژی مفید روزانه را به دست بیاوریم؟

برای افزایش انرژی بدن چه بخوریم؟

افزایش انرژی

افزایش انرژی

ما در برنامه ریزی همواره تاکید می‌کنیم بعد از یادگیری برنامه ریزی ما باید انرژي زیادی داشته باشیم که این برنامه را عملی کنیم. وگرنه اینکه هر روز برنامه خود را بنویسیم و به آن عمل نکنیم ممکن است حال ما را بد کند.

۱. تغذیه انرژی زا

بدن ما برای انجام فعالیت نیاز به غذا دارد. برخی از غذاها انرژی قابل توجهی را به بدن می رسانند. ازجمله:
انواع مغزها: مغزهایی مانند گردو، پسته، فندق و بادام حاوی مقادیر زیادی ویتامین موردنیاز برای ایجاد انرژی در بدن هستند که مصرف روزانه آن ها به میزان لازم ( نه افراط و نه تفریط) توصیه می شود.
انواع ادویه: جاتی از قبیل فلفل ، دارچین، خردل، به همراه غذا، که مقادیر متناسبی ازآن ها درتغذیه روزانه باعث ایجاد انرژی مفید دربدن می شود.
انواع سبزی و میوه های تازه: که حاوی مقادیر زیادی فیبر هستند. فیبر درون این مواد به ایجاد انرژی دربدن کمک شایانی می کند. از جمله این میوه ها می توانیم به ، موزاشاره کنیم که دارای پتاسیم فراوانی است و منبعی سرشار از انرژی محسوب می شود.
انواع نوشیدنی ها : ازجمله قهوه، چای سبز و سفید و نسکافه به خاطر داشتن کافئین فراوان، زیرا کافئین انرژی سازنده ای را به بدن تزریق می کند.
انواع صیفی جات: از جمله سیب زمینی که دارای مقادیر زیادی کربو هیدرات است.

ویتامین ها: ازقبیل ویتامین ث، امگا3، ویتامین ب و… که به ازدیاد انرژی مفید دربدن کمک می کنند.

۲. مدیتیشن روزانه

معمولا بعد از انجام مدیتیشن به خاطر سکون و سکوت خوشایندی که براعضای بدن مسلط می شود، سطح انرژی سازنده به بالاترین سطح خودش می رسد. این زمان بهترین زمان برای شروع و انجام کارها است.

۳. سحرخیزی

ازقدیم گفته اند، سحرخیزباش تا کامروا باشی
زمانی که خورشید درحال طلوع کردن است سطح زمین پر از انرژی مثبت است واین انرژی به سرعت پس از بیدار شدن فرد، به بدن وی انتقال پیدا می کند. دراین ساعت سرعت فراگیری مغز و قدرت تصمیم گیری درانسان، بسیار بالا است.

۴. خواب کافی

یکی از خورنده های انرژی داشتن خواب زیاد و یا خواب کم است، زیرا این هردو سیستم حافظه را درگیر کرده و باعث کم شدن انرژی می شوند. مقدار خواب درافراد مختلف متفاوت است. پس بنابر عدد سن و جنس باید مقدار خواب را تعیین کرد. پس سعی کنید به میزان لازم درطول شبانه روز بخوابید.

۵. استفاده از نور و هوای کافی و مناب برای محل کارو زندگی

بدن انسان برای تامین انرژی به نور طبیعی خورشید و هوای تمیز و کافی نیازمند است. پس سعی کنید محل زندگی و کار خودرا طوری انتخاب کنید که این شرایط را داشته باشند. اگر احیانا به واسطه شهر نشینی و مشکلات عدیده آن، نتوانستید به طور طبیعی این ها را داشته باشید، به ناچار می توانید از نوع مصنوعی آن هم به طور کافی استفاده کنید. از نورهای ترکیبی خورشیدی و مهتابی به مقدار لازم و دستگاه های تهویه خوب استفاده کنید.

۶. دوری از چند کارگی و پرکاری روزانه

یکی از تحلیل برنده های انرژی در انسان کلافگی و شلوغی افکار انسان است. زمانی که شخصی بخواهد چندین کار را همزمان انجام بدهد، به طور معمول نمی تواند تمرکز کافی برای انجام تک تک آن ها راداشته باشید و این امر باعث تحلیل انرژی سازنده دراو می شود. پس سعی کنیم همیشه برروی یک کار مهم تمرکز کرده و پس از انجام دادن آن به سراغ کار دیگری برویم.

۷. مثبت نگری و داشتن روحیه شاد

مثبت نگری ندیدن نکات منفی به صورت آگاهانه است. ما قبول داریم همیشه چیزهای منفی وجود دارد که باید آنها را برطرف کنیم. ولی نگاه ما باید بیشتر به نقاط مثبت باشد. همین تمرکز روی نکات مثبت به مرور کمک می کند تا نکات منفی خود را هم بهبود ببخشیم.

۸. پیشنهاد ویژه : تماشای فیلم کمدی

دیدن حداقل یک فیلم و یا کارتون کمدی درطول هفته باعث داشتن حس خوب آزاد شدن آدرنالین در بدن می شود. زیرا خندیدن باعث آزاد شدن آدرنالین و ایجاد انرژی دربدن می شود پس حتما آن را در لابلای کارهای روزانه، هفتگی و یا ماهیانه خود بگنجانید و از انرژی بالایی که ساطع می کند استفاده کنید. تا می توانید بخندید و شاد باشید. شادی برای شما به همراه می آورد.

۹. دوری از آدم های خورنده انرژی

همه ما درطول روز با افرادی همنشین هستیم و این لازمه زندگی است. اما سعی کنید افرادی که مدام گله و شکایت می کنند و از دیگران بد می گویند و مدام غر می زنند را از دایره روابطتان دور کنید، زیرا این افراد نه تنها کارمثبتی برای شما نمی کنند، بلکه باعث می شوند که انرژی خود راهم از دست بدهید . پس شروع کنید و لیست این افراد را بنویسید و یکی یکی آن ها را طرد کنید.

۱۰. شکرگزاری

یکی از اعمالی که باعث می شود انرژی زیادی به دست بیاوریم شکر گزاری است در شکر گزاری ما توجه خود را برروی داشته هایمان معطوف می کنیم و سعی می کنیم از آن ها به نحواحسن و برای بهتر زیستن استفاده کنیم دراین زمان کمتر به نداشته ها و کمبودها توجه می کنیم و تقریبا فراموش می شود. توجه به داشته ها و استفاده درست از آنان که براثر شکر گزاری به دست می آید باعث می شود انرژی ما بیشتر شود.

۱۱. زندگی درلحظه

وقتی که شما درگذشته گیر می کنید و یا فقط به فکر آینده هستید انرژی سازنده شما تحلیل می رود زیرا نه میتوانید به گذشته برگردید و نه می توانید برای آینده کاری بکنید. این افکار مزاحم یکی دیگر از خورنده های انرژی هستند پس چه باید کرد؟
بله کاملا درست است باید یاد بگیریم درزمان حال زندگی کنیم از آن چه که الان داریم لذت ببریم. گذشته، گذشته و آینده هم معلوم نیست برای ما باشد یا نه. پس دوست عزیز انرژی هایت را صرف زندگی اکنون بکن وبه پیش برو.

۱۲. استفاده از گیاهان طبیعی درمحیط کارو زندگی

همانطور که می دانیم گیاهان سبز به خاطر رنگ سبز و اکسیژنی که از خود ساطع می کنند باعث شادابی درمحیط می شوند. نگاه کردن و نگداری کردن از گیاهان می تواند باعث ایجاد انرژی مثبت در وجود ما بشود. سعی کنیم همیشه چند گل طبیعی درمحل کار و زندگی داشته باشیم و با مشاهده رشد و نمو آنان و طراوت دربرگ ها و ساقه ها و گل های آن انرژی خوبی را دریافت کنیم.

۱۳. به یاری حق ایمان داشته باشیم و به او توکل کنیم

با کمی دقت و توجه به نظم جهانی متوجه وجود یک خالق قادر و توانا خواهیم شد پس باید بدانیم کسی که ما را به این زیبایی و دقت آفریده است، حتما دوستدار ما هست و ما را هیچگاه تنها نخواهد گذاشت پس به جای غصه خوردن و غر زدن، به خالق یکتا توکل کرده و کارها را به نحو احسن انجام دهیم . این توکل باعث ایجاد انرژی مضاعف در زندگی می شود. باور داشته باشید که آفریدگار دانا و توانا در همه حال با شماست.

بابک نیک نژاد وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *