آموزش رایگان | شروع آموزش رایگان مدیریت زمان

سبد خرید

چطور بوسیله روتین راحت‌تر موفق شویم؟

روتین چیست؟

بابک نیک نژاد هستم و در این مقاله می خواهم به یکی از موارد مهم در نزدگی افراد موفق بپردازم و آن چیزی نیست جز رویه. روتین زندگی انسان، مخلوطی از افکار و احساسات و انجام کارها است. برخی کارها به طور معمول دریک زمان خاص انجام می شود و برخی کارها شاید فقط یک یا چند بار در زندگی انجام پذیرد. برخی کارها برسر اجبار انجام می شود.

من به همراه تیم محتوایی سایت در تلاش هستم هر هفته مقالاتی در زمینه آموزش مدیریت زمان و برنامه ریزی و همچنین توسعه مهارت‌های فردی برای شما همراهان عزیز فراهم کنیم.

و برخی دیگر برسر عادت. خلاصه که این موجود عجیب و غریب شگفتی های خاص خودش را دارد. این رویه‌ها و برنامه ها درمراحل مختلف زندگی تغییر پذیر هستند. درکودکی والدین و مربیان برنامه روتین زندگی شما را برایتان ریخته اند و شما هم خواسته یا ناخواسته از آن پیروی کردید. اما پس از رسیدن به سن بلوغ این اراده شماست که مشخص می کند چه رویه‌هایی داشته باشید. با ما همراه باشید.

در مقاله روتین به سوالات زیر پاسخ می‌دهیم:

روتین چیست؟
چه تفاوتی با عادت دارد؟
آیا رویه و برنامه ریزی یک چیز هستند؟
انواع آن کدامند؟
رویه‌های افراد موفق کدام ها هستند؟
انواع رویه‌های خاص برای افراد خاص

چگونه روتین های مفید داشته باشید.
نمونه‌ی از رویه یک شخص معمولی

نقش و فواید روتین در زندگی

نقش روتین در زندگی

به زندگی روزمره خودتان دقت کنید آیا کارهایی هست که برای شما عادت شده و اگر انجام ندهید احساس بدی پیدا می کنید؟ مانند تماس گرفتن با والدین، خوردن غذا، نوشیدن آب و….
آیا کاری هست که تصمیم می گیرید انجام بدهید ولی باز از انجام آن فرار می کنید؟ اگر چنین است از شما دعوت می‌کنم مقاله اهمال کاری چیست را مطالعه فرمایید.
آیا برنامه مدون روزانه دارید و یا باری به هرجهت روزگار می گذرانید؟
به هرحال جزو هرکدام از این گروه که باشید زمان آن است که یک بررسی جدی برروی عملکرد روزانه خودتان داشته باشید. روتین ها و عادت های خود را دوباره بررسی کنید شاید لازم باشد برخی را تغییر دهید و برنامه دیگری جایگزین کنید. دقت کنید که انجام کارهای تکراری مفید باید باعث بالابردن کیفیت شود نه این که اضطراب و استرس را درشما زیاد کند. باید بتوانید برروی چیزهایی که می توانید کنترل کنید،

تمرکز کامل پیدا کنید تا به نحو احسن کارها و اهداف شما انجام شود و پیش برود.

بدنبال هدف‌های واضح

رویه‌ها به ما کمک می‌کنند برنامه‌ریزی و سازماندهی بهتری در زندگیمان داشته باشیم. با داشتن روال‌ها و رویه‌های منظم، می‌توانیم هدف‌هایمان را به صورت واضحتری تعیین کنیم و بر اساس آن‌ها عمل کنیم. این باعث می‌شود تا در هر روز و هر هفته، به دنبال هدف‌هایمان باشیم و به طور مداوم به آن‌ها پیشرفت کنیم.

افزایش بهره‌وری و عملکرد

رویه‌ها با ایجاد ساختار و ترتیب در زندگیمان، به بهبود عملکرد و بهره‌وری کمک می‌کنند. وقتی که فعالیت‌ها و وظایف روزمره‌مان را به صورت تکراریی انجام می‌دهیم، نیاز کمتری به تصمیم‌گیری در مورد هر کار داریم و به صورت اتوماتیک و با کمترین تلاش اقدام می‌کنیم. این باعث افزایش تمرکز و کارآیی ما در انجام وظایف می‌شود.

کاهش استرس و نگرانی

کارهای تکراری و منظم می‌توانند استرس روزانه را به شدت کاهش دهند. با داشتن یک برنامه روزانه و رویه‌های منظم، از احساس نگرانی و نااطمینانی کاسته می‌شود. فرآیند تصمیم‌گیری کمتری در مورد فعالیت‌های روزانه وجود دارد و ما می‌توانیم با آرامش و اطمینان به انجام وظایف بپردازیم.

ایجاد تعادل و زمان برای خود

رویه‌ها به ما اجازه می‌دهند زمان مناسبی را برای فعالیت‌های مهم و لذت‌بخش به خود اختصاص دهیم. با انجام وظایف روزمره به صورت روتینی، می‌توانیم برنامه‌های ورزشی، آموزشی، تفریحی یا وقت با عزیزانمان را برنامه‌ریزی کنیم. این باعث ایجاد تعادل و رضایت بیشتر در زندگیمان می‌شود.

تعریف روتین

کاری که به طور منظم یا به طور معمول ومکرر انجام شود را روتین گویند. نام دیگر روتین، رویه است. خب اکثر اوقات ما تفاوتی بین روتین و عادت احساس نمی کنیم. اما این دو کاملا باهم متفاوت هستند.

اگر کاری وجود دارد که اهمیت آن بالاست و باید دریک روز خاصی آن راانجام دهیم، این که زمان دقیق آن را در روتین روزانه خود مشخص کنیم، باعث می شودکه حتما آن را انجام دهیم.

راشل گلدمن

پس وقتی از قدرت انجام کارهای تکراری در زندگی مان اجرا می‌شوند ما بدون نیاز به تلاش برای غلبه بر اهمال کاری و بقیه موانع ذهنی به صورت اتوماتیک کارهایی در راستای اهداف‌مان انجام می‌دهیم و در نتیجه سرعت موفقیت ما بیشتر می‌شود و راحت تر به خواسته‌های مان می‌رسیم.

کمتر انسان موفقی را پیدا می‌کنید که از معجزه رویه در زندگی خود استفاده نکند و به اعتقاد من به کمک رویه‌های درست می‌توانیم به هر چیزی که اراده کنیم دست پیدا کنیم. من در حال حاضر انگیزشی صحبت نمی‌کنم. بلکه بر اساس مطالعه زندگی افراد موفق چنین چیزی می‌گویم.

سوال: آیا روتین و عادت یکی هست؟

تفاوت روتین و عادت و برنامه ریزی روزانه :

تفاوت روتین و برنامه ریزی

روتین آگاهانه است و برای رسیدن به مقصد مشخصی انجام می گیرد.( مطالعه روزانه)
اما عادت ناآگاهانه است و بنابر تکرار شکل می گیرد. (چک کردن گوشی پس از بیدارشدن)
عادت از جنس تکرار است. اما روتین از جنس برنامه ریزی و ترتیب و نظم است.
روتین هرروز انجام می شود، اما برنامه ریزی روزانه، فقط برای همان یک روز است و روزدیگر تغییر می کند.
خوب حالا که تفاوت روتین با عادت و برنامه ریزی را درک کردیم انواع روتین ها را مرور کنیم.

انواع رویه

کارهایی که پس از بیدارشدن از خواب انجام می دهید.
سحرخیزی
نوشیدن آب ولرم دراول صبح
دوش گرفتن صبحگاهی یا شامگاهی
ورزش صبحگاهی
مراقبه
شکر گزاری
دوری از تکنولوژی
خوردن قهوه اول صبح
ساعت شروع به فعالیت روزانه
ساعت خواب منظم
کارهایی که قبل از رفتن به رختخواب انجام می دهید.
استفاده از شبکه های اجتماعی موبایل، تلویزیون، رادیو و…
جمع کردن وسایل پس از انجام کارها
و….
تعداد روتین ها بسیار زیاد است و درافراد و فرهنگ های مختلف کاملا متفاوت است. اما وقتی که درزندگی افراد موفق بیشتر جستجو می کنیم یک سری روتین های مثبت را می یابید که شاید نمونه ای از علل موفقیت آن ها باشد.

درهر صورت به نظر من داشتن روتین در زندگی، انسان را هدفمند می کند و این هدفمند بودن باعث ایجاد خلاقیت و پیشرفت درزندگی می شود.

برای ایجاد روتین درزندگی شخصی خودتان بهتر است از الگوهای موفق استفاده کنید تا فرصت ها را ازدست ندهید .
به قول قدما ( کارآزموده را آزمودن خطاست)

روتین افراد موفق

سحرخیز هستند.
مراقبه می کنند.
خواندن و مطالعه را دربرنامه روتین خود دارند.
هرروز پیاده روی و ورزش می کنند.
چک لیست دارند.
دفتر برنامه ریزی دارند.
اهداف مشخصی دارند.
به دیگران احترام می گذارند.
خوش قول هستند و به تعهداتشان عمل می کنند.
اکثر اوقات شیک پوش و منظم هستند.
و…

انواع رویه‌‌های خاص برای افراد خاص

مراقبت های پوستی و یا جسمی
سرمایه گذاری
خواندن برای کنکور
تعریف پروژه کاری و یا درسی
ساخت یک برج
احداث گلخانه
احداث کارخانه
و…

برای دنبال کردن اینستاگرام بابک نیک نژاد کلیک کنید.

چگونه رویه‌های مفید داشته باشید؟

توجه داشته باشید که همیشه تغییر کردن راحت و آسان نیست.، اما نتیجه و محصول آن معمولا بسیار عالی است. برای تغییر دادن رویه های جدید درزندگی باید مدبرانه و با تامل شروع کرد. می توانید خیلی از عادت های غیر ضروری را به کناری گذاشته و روتین های معقولی را جایگزین کنید.

به طور مثال: به محض بیدار شدن از خواب به سراغ چک کردن گوشی خود نروید بلکه اول مراقبه انجام بدهید و آماده شروع روزی پر از انرژی بشوید و پس از آن به کارهای دیگر بپردازید. این امر می تواند به یک رویه مثبت و سازنده تبدیل بشود هرچند که دراول شروع آن سخت خواهد بود. روتین ها را سبک انتخاب کنید از همان اول کار به خودتان سخت نگیرید تا انجام آن برایتان تبدیل به عادتی خوشایند بشود.
بهتر است لیستی از روتین هایی که می خواهید ایجاد بکنید تهیه کرده و درجلوی چشم خودتان قرار بدهید.
پس از این که روتین شما جا افتاد و در وجودتان نهادینه شد به خودتان جایزه و امتیاز بدهید تا برای ادامه دادن آن انگیزه کافی داشته باشید.
برای ایجاد یک روتین جدید، نباید عجله داشته باشید باید با برنامه ریزی و صبوری به خودتان کمک کنید تا روتین در شما شکل بگیرد و این کار ممکن است روزها و گاهی ماه ها طول بکشد.
روتین صبحگاهی یک شخص معمولی:
بیدارشدن ازخواب به هنگام سحر
دادن کش و قوس به اعضای بدن و حرکات کششی دررختخواب
استنشاق هوای تازه با باز کردن پنجره
شستن دست و صورت
مسواک زدن
عبادت کردن و مراقبه و شکرگزاری
خوردن قهوه
چک کردن گوشی و ایمیل و…
خوردن صبحانه
مطالعه
مرور کردن برنامه روزانه
شروع کارو فعالیت عادی روزانه و…

دعوت به اقدام

شما درزندگی خود چه رویه های ویژه ای دارید؟ برای ما بنویسید. نوشتن هم به یادگیری و هم به رشد شما کمک می‌کند.

بابک نیک نژاد وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *