آموزش رایگان | شروع آموزش رایگان مدیریت زمان

سبد خرید

Todo list ابزاری مفید و کاربردی (تو دو لیست)

microsoft to do

برلب جوی نشین و گذر عمر ببین
شاید هرکدام از ما این گفته را حداقل یک یا چند بار شنیده باشیم و با شنیدن این بیت شعر به فکر گذر عمرمان بیفتیم. اما الان دیگر وقت نشستن و نظاره کردن نیست. امروز با پیشرفت علم و تکنولوژی و سرعت بالای ارسال اطلاعات، دیگر موقع آن نیست که بنشینیم و نظاره گر گذرزمان باشیم و این موهبت ارزشمند را به آسانی از دست بدهیم.
اهمیت و ارزش زمان، برهیچ کسی پوشیده نیست پس باید هرچه زودتر مدیریت زمان خود را دردست بگیریم. من بایک نیک نژاد اینجا هستم تا درکنار شما این مسئله را بررسی کنیم. با خواندن این مقاله شما با تعدادی از نرم افزارهای مدیریت زمان، ومهمترین آن ها یعنی (تو دو لیست)، انجام کار با لیست نویسی، آشنا خواهید شد.
ما هرچقدر هم که تلاش بکنیم نمی توانیم مدت شبانه روز را از 24 ساعت بیشتر بکنیم و زمان اضافه ای را بخریم پس چه باید کرد؟ بله کاملا درست است، باید از زمان هایی که دراختیار داریم استفاده درست انجام بدهیم.
هرآدمی بسته به شرایط و محیط زندگی، سن و سال و…در طول روزو ماه و سال برنامه ها و هدف هایی دارد که باید به همه آن ها برسد و آن ها را انجام بدهد تا مزه کامیابی و موفقیت را در زندگی بچشد.
برخی از روزها براثر حجم کارزیاد به قدری کلافه وسردرگم هستیم که واقعا نمی دانیم که از کجا شروع کنیم. معمولا دراین روزهای پر استرس و پرکار، برخی کارها انجام نشده باقی می مانند و معمولا کارهایی هم که انجام می گیرد،کیفیت بالایی ندارد و نیمه کاره باقی می ماند و ادامه و اتمام آن به مواقع دیگری موکول می شود.
خوب برای رفع این پراکندگی چه باید کرد؟ باید مهارت مدیریت زمان را آموخت.

مشکل بزرگ نداشتن Todo list

آقای قربانی مدیر یک شرکت دیجیتال مارکتینگ است. او فردی حاذق و داناست. آقای سحر خیز نیزهمکاردانای ایشان است. ایشان نیز فردی مورد اعتماد و لایق هستند . زمانی که شرکت را تاسیس کردند، فقط یک کارمند حضوری و یک کارمند از راه دور(آنلاین) داشتند. اما رفته رفته به خاطر علاقه و تلاشی که داشتند شرکت گسترده شد و نیاز بود که افراد دیگری راهم استخدام کنند. سود شرکت بالا رفت و پیشرفت قابل ملاحظه ای داشتند.
به تدریج، تعداد کارمندان به 12 نفر افزایش پیدا کرد و هرکدام مسئولیت قسمتی از کاررا به عهده گرفتند. آقای قربانی که خودش هم فکر نمی کرد روزی بیاید که شرکتش اینچنین بزرگ و تعداد کارمندانش زیاد بشوند، کم کم دچار مشکل شد. شناخت روحیات و اخلاق کارمندان، استعداد یابی آنان کاری بس دشوار بود. همینطور فروش شرکت بالا رفته بود و اعداد و ارقام زیاد شده بودند اگرچه یک حسابدار خیلی توانا داشت اما خودش نمی توانست رسیدگی به اعداد و ارقام را به خوبی مدیریت کند.
مشتری های شرکت روزبه روز بیشتر می شدند و خواسته های برحق و گوناگون آنان برای آقای قربانی مهم بود، زیرا می دانست که مشتری ها ستون اصلی برای درآمد شرکت هستند.
مشکلات شخصی کارمندان و تقاضای وام برخی از آنان یکی دیگر از مسائلی بود که باید به خوبی به آن رسیدگی می کرد.
مخارج شرکت به خاطر تورم زیاد شده بود و گاهی دخل و خرج باهم برابری نداشت او باید هرطور بود در هزینه ها صرفه جویی می کرد. و…
همه این مسئله ها او را کلافه کرده بود. او به دنبال راه کاری بود تا وضعیت شرکت را سروسامان بدهد. بارها و بارها برنامه ریزی کرد. شب ها تا دیر وقت درشرکت می ماند و مسایل را بررسی می کرد اما بازهم نشد که نشد. همینطور به دنبال یاوری بود که بتواند به او کمک کند تا درانجام وظایف و پیشرفت شرکت درکنارش باشد و بتواند به امور شرکت نظم بیشتری بدهد.
آقای سحرخیز که متوجه مشکلات دوست و شریکش شده بود به دنبال راه چاره ای گشت و پس از تحقیق فراوان و رسیدن به جواب، نشستی دوستانه و صمیمی با او گذاشت. او اپلیکیشنی برای نوشتن لیست اهداف ، مشکلات، وظایف و… به همکارش معرفی کرد.
پس از مدتی اوضاع شرکت آرام شده و همه کارها تحت فرمان آقای قربانی قرار گرفت.
به نظر شما آقای سحرخیز درآن نشست، چه راهکارهای دیگری را به دوستش نشان داد؟!

برخی از راهکارهای مفید برای مدیریت زمان

برای یادگیری مهارت مدیریت زمان و انجام کارها به بهترین نحو، از نزد اهل علم، راهکارهای بسیاری پیشنهاد شده است. به طور فهرست وار به تعدادی ازآن ها اشاره می کنیم:
سحر خیزی
مهارت نه گفتن
تفویض اختیار
دوری از اهمال کاری
داشتن انضباط فردی درکارها
اولویت بندی وظایف
لیست برداری از اهداف
لیست برداری از وظایفی که به عهده داریم
ایجاد عادت های خوب درحیطه انجام وظایف
استفاده از ابزار برنامه ریزی از جمله نرم افزارها موجود دربازارو…
درمقالات قبلی به طور مفصل درمورد مباحث بالا توضیح داده شده است. درصورت نیاز، می توانید به آن ها مراجعه بفرمایید.
اما درمورد ابزارهای مورد استفاده برای مدیریت زمان و هدف بندی هنوز جای بسی سخن هست که توجه شما را به آن جلب می کنم. در دنیای امروزی با بوجود آمدن اینترنت و در دسترس بودن موبایل، ابزارهای بسیار کاربردی دراختیار انسان ها قرار گرفته است که هرکدام به نوبه خود برای مدیریت زمان قابل استفاده و کارآمد هستند.

برخی ابزارهای کاربردی برای مدیریت زمان

wunderlist
Evernots
Trello
tescolo
todoliso
Any do
onenote

دراین مقاله ما می خواهیم اپلیکیشنی

را به شما معرفی کنیم تا بتوانید از امکانات خوب آن بهره ببرید، بلکه برخی مشکلات شما درزمینه برنامه ریزی و مدیریت زمان مرتفع گردد.

todo list تو دو لیست

این اپلیکیشن با بیش از ده میلیون بار دانلود، یکی از کاربردی ترین و پر طرفدارترین نرم افزارهای مدیریت زمان و پروژه است. معمولا بین اپلیکیشن های مدیریت زمان تو دو لیست بسیار پرکابرد است.
این نرم افزارکه به لیست انجام کار هم معروف است، توسط یک دانشجوی رشته کامپیوتر طراحی شده، او این نرم افزار را برای مدیریت پروژه های خود نوشته است.
نوشتن لیست روزانه یکی از دغدغه های افراد موفق و باهوش است، زیرا می دانند که رسیدن به اهداف بدون برنامه ریزی و حساسیت روی زمان، تقریبا غیرممکن است. با مطالعه زندگی افراد موفق دنیا بدین پی می بریم که اکثریت قریب به اتفاق آن ها از لیست نویسی برای موفقیت درکارها استفاده می کنند. ازجمله این افراد می توان از بنجامین فرانکلین، سیاستمدار معروف امریکایی نام برد. او سعی می کرد لیست 91 روزه کارهای خودرا طوری تنظیم کند که درپایان 91 روز به اهداف خودش دست پیدا کرده باشد.
مزایای داشتن لیست اهداف ووظایف بسیار است که به سه نمونه آن اشاره می کنیم:
پیشگیری از سردرگمی درطول روز
جلوگیری از فراموشی کارها و وظایف
بالارفتن بهره وری درکارها
موفقیت درامور اداری و درنهایت زندگی
و…
درگذشته برای برنامه ریزی معمولا از قلم و کاغذ استفاده می شد اما به کمک اینترنت و ابزارهایی مانند موبایل و کامپیوتر حالا می توان به صورتی پیشرفته، آسان تر و امن تر این کاررا انجام داد.
شما می توانید وظایف خودتان را دراین نرم افزار بنویسید و به راحتی شروع به انجام آن ها بکنید. این نرم افزار به طور باور نکردنی به کارایی افراد پر مشغله وهمچنین افراد فراموش کار کمک می کند. دراین نرم افزار شما لیست وظایف روزانه، هفتگی، ماهیانه و سالیانه را در یک چارچوب مشخص شده ثبت می کنید و می توانید با کمک این ابزار آن ها را اولویت بندی کرده و درزمان لازم همه آن ها را به خوبی انجام دهید.

ویژگی های microsoft to do

این نرم افزار قابلیت های بسیاری دارد که به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم:
امکان برقراری ارتباط با موبایل و کامپیوتر و لب تاب، فقط کافی است دراین برنامه با ایمیل خودتان ثبت نام کنید. اطلاعات شما در فضای این نرم افزار ذخیره می شود و شما در هرجایی فقط با دسترسی داشتن به اینترنت می توانید پروژه های خودتان را پیش ببرید.
.قابلیت اولویت بندی وظایف در این نرم افزار تعریف شده است به طوری که مربع های رنگی پشت نوشته مورد نظرقرار می گیرد.
قابلیت تعریف پروژه و به اشتراک گذاشتن آن با همکارانتان نیز یکی دیگر از خصوصیات خاص و مهم این اپلیکیشن است.
قابلیت ثبت و یادآوری کارهای روزانه
ضمیمه کردن فایل های تا 25 مگابایت
پس زمینه های رنگی
یادداشت پرداخت قبوض
این اپلیکیشن به طور رایگان دراختیار شماست و نیازی به پرداخت هزینه ندارید.

Todolistنحوه کار با

microsoft todo list

تو دو لیست

ابتدا نسخه مورد نظر خود را دانلود و نصب کنید و سپس از طریق اکانت مایکروسافت خود، دربرنامه ثبت نام کنید و وارد محیط شوید.
به طور خودکار لیست هایی برای نوشتن شما موجود است اما اگر به لیست جدیدی نیاز دارید می توانید برروی گزینه فایل جدید (نیولیست ) کلیک کنید و نام آن را به دلخواه تغییر دهید و هر تعداد لیست که خواستید بسازید.
برای افزودن تسک یا کار جدید برروی گزینه (اد تسک بزنید) و نام تسک را نوشته و گزینه (اد) را بزنید.
با کلیک برروی هر تسک می توانید اطلاعاتی از قبیل وارد کردن ساعت و تاریخ و… را تغییر دهید.
وقتی تسکی را کامل انجام دادید می توانید روی دایره سمت چپ تسک، کلیک کنید تا تیک بخورد و یا آن گزینه را حذف کنید.
دراین زمان است که حذف شدن یا تیک خوردن کارها، لذتی بس خوشایند را برای شما به ارمغان خواهد آورد که شما را غرق درشادی خواهد کرد. حالا درکمال آسودگی از انجام کارها و زندگی لذت ببرید.
همراه گرامی، امیدوارم با مطالعه این مقاله و کاربردی کردن نکات گفته شده بتوانید قدمی موثر در پیشرفت زندگی خود بردارید.
باعث مسرت است که اگر دراین زمینه پیشرفتی داشتید و یا تجارب مفیدی کسب کردید با ما به اشتراک بگذارید.
بابک نیک نژاد آذر ماه 1401

بابک نیک نژاد وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *