آموزش رایگان | شروع آموزش رایگان مدیریت زمان

سبد خرید

رویکرد علم در مدیریت زمان موثر

رویکرد علم در مدیریت زمان

بابک نیک نژاد هستم. در مقاله رویکرد علم رد مدیریت زمان موثر چند تکنیک علمی برای مدیریت زمان را با شما به اشتراک میگذارم. پس تا انتهای این مقاله همراه من باشید.

معرفی:
در دنیای پر سرعت ما، تسلط بر رویکردهای علمی برای مدیریت زمان، برای رسیدن به موفقیت شخصی و حرفه ای بسیار مهم است.

در این مقاله ، اصول مدیریت زمان موثر را بررسی می‌کنیم و استراتژی‌های مبتنی بر علم را بررسی می‌کنیم تا به شما در بهینه‌سازی بهره‌وری و دستیابی به تعادل سالم بین کار و زندگی کمک کنید. با ترکیب بینش از منابع علمی معتبر، هدف ما ارائه تکنیک های عملی برای توسعه یک سیستم مدیریت زمان قوی است.

درک علم در مدیریت زمان:

مقالات علمی متعدد در مورد اهمیت مدیریت زمان صحبت کرده است. به طور کلی علم در مدیریت زمان آمیخته شده است. در سال‌های اخیر به خاطر عدم انتشار بسیاری از این منابع برخی از مردم نسبت به آموزش مدیریت زمان گارد گرفته بودند. اما باید بگویم تحقیقات و مطالعه زندگی افراد موفق بارها نشان داده است که مدیریت زمان برای موفقیت امری ضروری است.

تجزیه و تحلیل علم در مدیریت زمان

به عنوان مثال اگر به جای داشتن برنامه ای برای انجام کارهای مهم فقط وقت خودمان را بدون هیچ برنامه به کارهای پیش رو اختصاص دهیم متوجه خواهیم شد که هیچ کار مهمی انجام نمی‌شود و در نتیجه ما هم به هیچ هدف خاصی نمی‌رسیم.

اگر شما یک دانشجو باشید و در کنار تحصیل کار کنید تنها با مدیریت زمان و برنامه ریزی است که می توانید در هر دو مسیر به موفقیت برسید.

تعیین اهداف هوشمند:

اهداف SMART (مشخص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط، محدود به زمان) و یکی دیگر از روش های علم در مدیریت زمان است.

مشخص:

در اولین گام مخشص بودن هدف است. نداشتن یک مقصد یا جهت گیری مشخص باعث سردرگمی ما می شود. اینکه ندانیم در نهایت قرار است به کجا برسیم دقیقا مثل یک کشتی می ماند که مسیر خودش را در اقیانوس گم کرده است.

قابل اندازه گیری:

هدف ما باید قابل سنجش باشد. چنین هدفی طوری است که در هر مرحله از کار و زندگی می توان به آن نگاه کرد و اقدامات لازم برای رسیدن به آن را برنامه ریزی کرد.

قابل دستیابی:

یک هدف باید قابل دستیابی باشد. مثلا من نمی توانم  اولین شخصی باشم که به  ماه می‌رود، چون قبلا دو نفر دیگر برای اولین بار به ماه رفت اند. یا اینکه نمی توانم اولین مخترع ماشین باشم. چون اتومبیل قبلاً اختراع شده است.

همینطور اهدافی که هنوز علم برای رسیدن به آن به طور کامل جوابگو نیست. مثلاً جیمز کامرون کارگردان فیلم آواتار برای ساخت قسمت دوم این فرنچایز(مجموعه فیلم) ۱۳ سال صبر کرد. چون او قصد داشت از فناوری سی جی آ زیر آب استفاده کند و آن زمان هنوز علم توانایی ساخت چنین تکنولوژی را نداشت.

مرتبط:

اهداف ما باید به سبک زندگی ما و به هم مرتبط باشند. مثلاً یک بازیگر که میخواهد در خوانندگی هم موفق باشد هدف مرتبطی دارد. چرا که هر دو این کارها هنری هستند.

محدود به زمان:

ما باید برای هدفمان زمان مشخص کنیم. مثلاً من میخواهم تا پایان سال ۱۴۰۲ به ۱۰۰۰۰ ایرانی علم در مدیریت زمان را آموزش بدهم. این هدف زمان بندی درستی دارد. حال اگر هدف من در زمان مشخص شده به سرانجام نرسید می توانم دوباره زمان بیشتری را به هدف اختصاص بدهم.

اولویت بندی و مدیریت وظایف:

مدیریت زمان و اولویت بندی بخش مهمی از مهارت مدیریت زمان است. چرا که انجام کار درست در زمان درست همیشه چند قدم ما را به جلو هدایت می‌کند. نوشتن لیست کارها، ساده است. ولی این که کدام کار را زودتر و در اولویت اول انجام دهیم بسیار مهم است.

انسداد زمان و برنامه ریزی:

مفهوم مسدود کردن زمان و زمان‌بندی را به عنوان ابزاری مؤثر برای سازماندهی و بهینه‌سازی روز و زمان ما یعنی جایی که با تمام وجود و با برنامه ریزی درست مشغول انجام کار هستیم. این یعنی بتوانیم غرق در انجام کارهای درست باشیم.

نه گفتن:

موفقیت نتیجه نه گفتن به کارهای بسیار زیادی است. باید یاد بگیریم به بسیاری از درخواست‌ها نه بگوییم. نه گفتن باعث می‌شود بخش قابل توجهی از وقت ما به خودمان اختصاص پیدا کند.

مدیریت حواس پرتی و افزایش تمرکز:

تمرکز کردن جزو مهم ترین و بهترین مهارت های حال حاضر است. با پیشرفت تکنولوژی و وجود عوامل مختلف حواس پرتی مهارت تمرکز امروزه مهم تر و کاربردی تر از قبل است. در دنیای امروز حجم نوتیفیکیشن ها و شبکه های اجتماعی در حدی بالا رفته است که همه ما به عدم تمرکز و حواس پرتی عادت کرده ایم.

یکی از خوبی های برنامه ریزی و مدیریت زمان این است که برای هر کاری زمان مشخصی را اختصاص می دهیم و سعی می‌کنیم در زمان مقرر هر کاری را انجام بدهیم. با اجرای این شیوه تمرکز ما افزایش پیدا می‌کند.

بهینه سازی انرژی و استراحت:

تغذیه درست، استراحت به اندازه و ورزش کردن مواردی است که باعث افزایش انرژی می‌شود. انرژی بالا کمک می‌کند در مدت زمان کمتر حجم کار بیشتری را با کیفیت بالاتر انجام دهید.

اینکه می‌بینید شخصی مثل کریستین رونالدو هر روز در اسختر آب سرد شیرجه می‌زند یکی برای افزایش انرژی و ترشح دوپامین طبیعی در بدنش است. شما برای افزایش انرژی و داشتن استراحت موثر چه کاری انجام می‌دهید؟

بهبود مستمر و سازگاری:

بعد از اینکه با کمک علم در مدیریت زمان توانستید برنامه ای هر چند ناقص تنظیم کنید سعی کنید در برنامه خود استمرار و بهبود داشته باشید تا به اهداف خود برسید. با استمرار و بهبود همیشگی شما قادر هستید به هر چیزی دست پیدا کنید.

نتیجه:

علم در مدیریت زمان تاثیر زیادی داشته است و همواره مقاله های متعدد در زمینه مدیریت زمان و برنامه ریزی و توسعه شخصی نوشته شده است. شما باید یاد بگیرید تا زندگی خود را بویسیله این مطالب و موارد بهبود ببخشید. با این کار هر روز پیشرفت بیشتری را در زندگی تجربه می‌کنید.

برخی از منابع علمی برای مدیریت زمان

بیلی، سی، و ساس، سی (2018). استراتژی های مدیریت زمان در محل کار: مروری و ترکیبی از ادبیات. مجله اروپایی کار و روانشناسی سازمانی، 27 (1)، 15-32.
Locke, E. A., & Latham, G. P. (2002). ساختن یک نظریه عملا مفید در مورد هدف گذاری و انگیزه وظایف: یک ادیسه 35 ساله. روانشناس آمریکایی، 57(9)، 705-717.
سیرولی، اف.، و همکاران. (2018). تکنیک Pomodoro® مهارت های مدیریت زمان و عملکرد تحصیلی دانشجویان را بهبود می بخشد. تحقیقات روانشناسی و مدیریت رفتار، 11، 601-609.
مورگنسترن، جی (2004). مدیریت زمان از درون به بیرون: سیستمی بدون خطا برای کنترل برنامه و زندگی شما. شومیزهای هولت.
Zijlstra، F. R. H.، و همکاران. (2018). مدیریت کارآمد و خودکار زمان: مروری بر تأثیرات شناختی، انگیزشی و عاطفی استراتژی های مدیریت زمان. مرزها در روانشناسی، 9، 342.

بابک نیک نژاد وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *