آموزش رایگان | شروع آموزش رایگان مدیریت زمان

سبد خرید

کارتیمی چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

مهارت کارتیمی

اگربه کارتیمی و گروهی علاقه مندید ویا اگر می خواهید عضو تیم های مختلف شوید و یا حتی اگر می خواهید رهبری یک تیم را به عهده بگیرید ونمیدانید مهارت کارتیمی چیست ادامه ی مقاله را ازدست ندهید .

آنچه در این مطلب می خوانید :

1.مقدمه
2.کارتیمی چیست
3.اهمیت کارتیمی
4.یک تیم موفق چه ویژگی هایی دارد ؟
5.نقش کارتیمی درمدیریت زمان

مقدمه

وقتی تعدادی افراد درکنار یکدیگر برای هدف خاصی تلاش کنند عملکرد انها بهتر خواهد بود زیرا هر فرد می تواند دیدگاه ها و نظرات مختلف داشته باشند و نیز ازمهارت ها و ایده های خاصی برخوردار باشند ,ازاین رو کارتیمی دارای اهمیت زیادی است .
اما لازم است بدانید کارتیمی , به مهارت تیم سازی نیاز دارد . یعنی باید در مورد ویژگی های اصلی یک تیم موفق از دانش لازم برخوردار باشیم که در ادامه ی مطلب به طور مفصل در مورد ان صحبت خواهیم کرد .

کارتیمی چیست ؟

کارتیمی چیست؟

کارتیمی

کارتیمی به معنای تلاش تعدادی افراد درجهت تحقق اهداف مشترک یک سازمان یا هر تیم دیگری است که منجر به بازدهی و عملکرد بهتر انها می شود .
ممکن است افراد در یک محیط در کنار هم نباشند و از مکان های مختلف به صورت دورکار برای یک هدف خاص در یک تیم باشند و فعالیت های خود را پیش ببرند.
مهارت کارتیمی اکتسابی است و افراد و سازمان ها را می تواند به موفقیت های بزرگی برساند . در حقیقت مهارت کارتیمی را میتوان یکی از پیش نیازهای اصلی برای موفقیت دانست .

اهمیت کار تیمی

طبق تحقیقات اخیر در مورد اهمیت کارتیمی مشخص شده 86 درصد افراد علت شکست خوردن در کسب وکارهای شان راتکیه کردن برتوانایی های تک واحدی یا تک نفری خودشان دانستند .
این درحالیست که کارتیمی می تواند به صورت تصاعدی پیشبرد اهداف را سرعت ببخشداز این جهت که هرفرد با زاویه ی دید خود و توانایی هایی که دارد بخشی ازمسئولیت را می تواند به عهده بگیرد و عملا پروژه نتیجه ی با کیفت تری به همراه خواهد داشت .

یک تیم موفق چه ویژگی هایی دارد ؟

اهمیت کارتیمی

اهمیت کارتیمی استاد بابک نیک نژاد

کارتیمی درحالتی می تواند اثربخشی مثبت داشته باشد که در شرایط استاندارد ان صورت بگیرد .این شرایط استاندارد تعیین می کند که حول محور چه ویژگی هایی باید تیم را تشکیل بدهیم .
همه ی موارد ذیل به یک اندازه مهم وضروری هستند و نادیده گرفتن یک وجه ازان می تواند بر کل شرایط تاثیر بگذارد پس نمی توان از هیچ یک از انها فاکتور گرفت . تعهد به ارتقاء کارتیمی به شدت می افزاید زیرا تعهد با موفقیت هرچه بیشتر همراه است .

1.یکپارچه بودن تیم

دریک تیم مهم است که اعضای ان یکپارچه باشند و در بعضی ویژگی های شخصیتی با یکدیگر مشترک باشند به طور مثال افرادی که درون گرا هستند معمولا نمی توانند در ارتقاء کارتیمی کمک شایانی بکنند .
این افراد اشتیاق چندانی به کارتیمی ندارند . با این اوصاف انها نمی توانند به صورت یکپارچه با گروه فعالیت داشته باشند .

2.داشتن ارتباط موثر

اعضای یک تیم باید بتوانند ارتباط موثری با یکدیگر برقرار کنند. ارتباط موثر یعنی ایجاد بستری مناسب برای ارتباط بین اعضای یک تیم که در ان افراد می توانند به راحتی استراتژی ها و ایده ها و برنامه های که در ذهن خود دارند را بیان کنند .
ارتباط موثر یکی از ویژگی هایی است که هر تیم موفقی باید ان را یادبگیرد ودر غیر اینصورت تیم دوام زیادی ندارد زیرا افراد نمی توانند یکدیگر را درک کنند.

3.هدف مشترک بین اعضای تیم

هدف مشترک زمینه ساز تشکیل یک تیم است . اگر هدف در یک تیم واضح و شفاف نباشد زمان زیادی تلف می شود و عملا مدیریت زمان از کنترل خارج می شود .هدف در یک تیم افراد را به سمتی سوق می دهد که در نهایت همه ی اعضا به ان نقطه خواهید رسید .

4.پایبندی و تعهد

تعهد و پایبندی در یک تیم ازما می تواند فردی منحصر به فرد و خاص بسازد همانطور که جان سی ماکسول در این باره گفتند:افراد معمولی متعهد می توانند اثری غیر معمول بر دنیای خود بگذارند .
تعهد باید محکم و استوار باشد و این را می توان در زمان بحران کشف کرد که افراد تیم چه عکس العملی از خود نشان می دهند .

5.مسئولیت پذیری

مسئولیت پذیری یکی از ویژگی های لازم و ضروری در یک تیم موفق است . افراد باید بتوانند حول محور هدف اصلی در یک تیم تلاش کنند تا موانع , مشکلات و چالش هایی که با انها روبه رو می شوند را حل کنند تا به هدف نزدیک تر شوند .
مسئولیت پذیری می تواند به عملکرد بهتر و در نتیجه دستاوردهای بیشتری در یک تیم منجر شود .
همچنین مسئولیت پذیری افراد در یک سازمان به انجام کارها در موعد مشخص کمک می کند.
برای این منظور می توان با اموزش مدیریت زمان و ارتباط ان با مسئولیت پذیری کارگاه های اموزشی برگزار نمود تا افراد به اهمیت مدیریت زمان وحس مسئولیت پذیری بتوانند دست پیدا کنند .

نقش کارتیمی در مدیریت زمان

کارتیمی و مشارکت تعداد افراد مشخصی در یک سازمان می تواند نقش بسیاری در مدیریت زمان داشته باشد . از تاثیرات مثبت ان می توان به استفاده ی بیشتر از زمان و بهره وری بیشتر از افراد اشاره نمود .
فرض کنید در یک سازمان اگر کارها به شکل انفرادی و به وسیله ی یک نفر صورت بگیرد نمی توان با قاطعیت گفت که کارها در زمان مشخص انجام می شوند .
همانطور که معلوم است فشارکار برروی یک نفر, قدرت را در اداره ی کارها از وی سلب می کند و عملا نمی توان انتظار داشت در زمان معین کارها با کیفیت انجام شوند .
شاید شما به این فکر کنید که افراد موفق چطور می توانند بهره وری خوبی از زمان خود داشته باشند .
پاسخ این سوال را با یک جمله بیان می کنم : افراد موفق در یک زمان مشخص تمام تمرکزشان را بر روی یک موضوع می گذارند .

بنابراین می توانیم بگوییم که ما انسان ها توانایی انجام چند کار به صورت همزمان را نداریم زیرا تمرکز به کاهش پیدا می کند و بین چند کار تقسیم می شود .
با این اوصاف کار تیمی دارای اهمیت زیادی است و واگذاری کارها به به افراد مختلف در یک سازمان می تواند به مدیریت زمان کمک زیادی کند .

سخن اخر :

کارتیمی در یک سازمان می تواند به اثر بخشی هرچه بیشتر اهداف سازمانی کمک کند . زیرا افراد با نگرش ها و مهارت ها و توانایی های خاصی در یک تیم قرار می گیرند که هرکدام می توانند گوشه ای از کار را مدیریت کنند .
افرادی که در یک تیم فعالیت می کنند در برنامه ی روزانه خود زمانی را به اموزش دیدن اختصاص می دهند زیرا افراد در یک تیم باید همیشه ایده ها و نظرات به روزی را برای پیشبرد اهداف سازمانی برای ارائه داشته باشد .
یکی از ان اموزش ها می تواند اموزش مدیریت زمان باشد که در مطلب به صورت کامل در مورد اهمیت ان اشاره کرده ایم . امیدوارم از این مطلب بهره وری کافی را برده باشید. بامهر بابک نیک نژاد

بابک نیک نژاد وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *